Wi-Fi
bezdrátové připojení
Praktické informace o fungováním Wi-Fi sítě.
Co je dobré vědět o Wi-Fi
Wi-Fi sítě nám poskytují komfortní připojení do internetu, kdy nemusíme k připojení používat ethernetový kabel. Jedná se o oblíbený způsob připojení do internetu. Nejčastěji Wi-Fi připojení využíváme na mobilních zařízení jako jsou mobilní telefony, tablety, notebooky a další.
S Wi-Fi připojením se však často pojí určité problémy jako je pomalé připojení, výpadky připojení, slabé pokrytí a jiné. Níže se na některé problémy podíváme a odpovíme vám jak je řešit.
Kam umístit Wi-Fi router?
Ve videu vám prozradíme kam je vhodné umístit Wi-Fi router/modem a kam ho rozhodně nedávat.
Jak zlepšit pokrytí Wi-Fi signálem?
Dozvíte se k čemu slouží powerline s Wi-Fi a jak vám může pomoci ke zlepšení pokrytí.
Časté dotazy
Podívejte se na nejčastější dotazy zákazníků. Vaši
otázku jsme už možná zodpověděli. Zjistěte odpověď
bez čekání.
Jak si zapnu Wi-Fi na svém modemu?
Video návod jak si zapnout Wi-Fi na svém modemu najdete na těchto stránkách u každého modemu a to podle technologie připojení. K zapnutí a nastavení Wi-Fi můžete u podporovaných modemů použít náš DSL Manager.
Kam bych měl modem umístit, abych měl dobrý dosah Wi-Fi?
Modem je vhodné umístit do středu pokrývané oblasti (pokud to podmínky dovolí) a nejlépe do té, kde budete požadovat nejkvalitnější připojení. Určitě ho nedávejte k zemi, do uzavřené skříňky, do rohu místnosti a v blízkosti el. spotřebičů (rádio, mikrovlnka, pračka, televize,…). Například, pokud umístíte modem do technické místnosti k bojleru, nebude dosah Wi-Fi sítě dostatečný. Jestliže ho umístíte do obýváku na skříňku bez elektrických spotřebičů, bude signál optimální.
Pokud potřebujete větší dosah nebo rozvést internet do dalších pater domu, můžete k tomu využít Wi-Fi repeater nebo Powerline adaptér. Powerline adaptér se hodí pro rozvedení internetu po el. síti v rámci domu do více pokojů (pater). Eventuálně můžete použít nejmodernější zařízení pro vytvoření Wi-Fi mesh sítě.
Jaký je dosah Wi-Fi signálu?
Dosah Wi-Fi signálu může ovlivnit několik faktorů. Záleží na rušivý vlivech, které mohu nastat. Jsou to například rušivé el. prvky, tloušťka a materiál zdí, aktivní Wi-Fi v okolí, atd. Záleží též na výkonu jaký může poskytnout aktuální modem, který používáte. Průměrně lze dosáhnout dosahu 25 až 50 metrů. Na volném prostranství a za ideálních podmínek to může být až do 200 metrů. K rozšíření dosahu Wi-Fi doporučujeme podle okolností použít Wi-Fi repeater, Powerline nebo zařízení Wi-Fi mesh sítě.
Kolik zařízení mohu připojit na jednu Wi-Fi?
Čím více zařízení bude připojeno v jeden okamžik na jednu Wi-Fi síť, tím je nutné počítat s pomalejším připojením k počtu aktuálně připojených uživatelů. Rychlost internetu se musí rozdělit mezi počet připojených uživatelů v jeden okamžik. Některé modemy dokonce mají nastavené omezení na počet připojených uživatelů. Pokud se omezení počtu připojených zařízení týká i vašeho modemu, to si můžete ověřit v návodu k vašemu zařízení. Týká se to především přenosných modemů připojených do mobilní sítě. Dále se rychlost odvíjí od rychlosti internetu podle tarifu uživatele a na kvalitě Wi-Fi signálu.
Jaké nastavit zabezpečení Wi-Fi?
Nejčastěji se u aktuální modemů používá zabezpečení Wi-Fi sítě pomocí WPA2 šifrování. To přináší nejbezpečnější šifrování typu AES. U starších zařízení však nemusí fungovat a je potřeba nastavit nižší úroveň a to WPA nebo nejnižší WEP šifrování. Všechny modemy jsou z výroby vybaveny další úrovní zabezpečení, tzv. Firewallem. Nastavení této ochrany nedoporučujeme jakkoliv měnit. Dále je možné povolit přístup do Wi-Fi sítě pouze pro vámi vybraná zařízení tím, že přidáte jejich MAC adresu do seznamu povolených zařízení.
Jaký je rozdíl v použití 2,4GHz a 5GHz frekvence Wi-Fi sítě?
Frekvence 2,4GHz je starší variantou a mnohem více rozšířenou. Proto zejména ve městech trpí na vzájemné rušení. Má větší propustnost, tím se dostane přes více překážek, ale nemusí dosahovat vyšších rychlostí. 5GHz je naproti tomu novější frekvencí používanou pro Wi-Fi, takže toto pásmo není tolik rušené. Protože se jedná o novější pásmo, ne každé zařízení může tuto frekvenci využívat. Podporu 5GHz pásma doporučujeme ověřit v návodu k vašemu zařízení. Na 5GHz můžete dosáhnout vyšších rychlostí, ale nedosáhne tak daleko, jako 2,4GHz.
Zarušení Wi-Fi
Zarušení Wi-Fi bývá nejčastějším důvodem hlášení poruch a to zejména v městských zástavbách (panelové domy apod.). Pásmo 2,4 GHz je neregulované, tímto může v tomto pásmu vysílat jakékoliv množství Wi-Fi sítí a dalších zařízení (například: dálkové ovládání garážových vrat, dětská chůvička apod). V praxi to znamená, že pokud uvidíte ve svém okolí více Wi-Fi sítí (už od 5 a více), dost pravděpodobně můžete sledovat potíže po Wi-Fi, které jako poskytovatel nejsme schopni ovlivnit. V těchto případech doporučujeme připojit zařízení, které to umožňují přes kabel přímo do modemu. Pro zbylá Wi-Fi zařízení doporučujeme přejít na 5GHz frekvenci, pokud to podporují. V naší nabídce naleznete modemy, které podporují obě dvě frekvence.