Ochrana proti zneužití DNS

Služba DNS (Domain Name Service) slouží pro překlad jmen počítačů na IP adresy.
Například přeloží jméno www.t-mobile.cz na IP adresu 62.141.16.104.

Jména se lidem lépe pamatují, ale počítače potřebují IP adresu, aby mohly navázat komunikaci.

Také většina zařízení, které používáme pro připojení k internetu, jako jsou modemy a routery, poskytuje rovněž službu DNS. Tato zařízení by měla poskytovat svoje služby pouze uživatelům své místní sítě - LAN (Local Area Network), nikomu jinému. V případě, že jsou špatně nastavené nebo mají chybu v programu, mohou fungovat tak, že odpoví na jakýkoliv dotaz jakémukoli počítači z internetu. Taková zařízení se nazývají „Otevřené rekurzivní nameservery".

Možná jste byli upozorněni na tento odkaz a možná máte „Otevřený rekurzivní nameserver". Ten může být zbytečně vytěžován nadbytečnými dotazy a může zhoršit kvalitu vašeho připojení k internetu. Ba co víc, tento váš počítač mohou profesionální kriminálníci zneužít k útoku na jiný počítač.

Tři kroky k bezpečí

  • Zkontrolujte nebo si nechte zkontrolovat a opravit nastavení služby DNS na vašich síťových prvcích. Správcům připojení doporučujeme odkaz http://www.nic.cz/page/384/varovani-pred-otevrenymi-rekurzivnimi-nameservery/, kde najdou užitečné návody.
  • Pokud má tuto vadu váš připojovací modem nebo router, podívejte se, zda pro něj není k dispozici novější software, případně kontaktujte dodavatele, jak bezpečně nastavit vaše zařízení.
  • Využijte vestavěnou funkci firewall a pokud je to možné, zapněte ji. Firewall zabraňuje, aby se nepotřebná a nevyžádaná komunikace dostala do vašeho počítače a tím ho chrání do určité míry i proti nakažení závadným kódem.

Děkujeme, že svým přístupem pomáháte udržovat internetové linky čisté!