Je zálohování dat skutečně nutné?

Bohumil Voháňka

Netrápí vás, když přijdete o fotografie, e-maily, smlouvy či jiné dokumenty? V tom případě vám gratuluji, protože patříte mezi ty šťastlivce, kteří nemusejí řešit zálohování dat. My ostatní musíme hledat způsoby, jak naše data uchovat v bezpečí.

Jak jsme na tom se zálohováním dat

V posledním průzkumu nám vyšlo, že na každých tisíc firemních zákazníků připadá 24, kteří v uplynulých dvou letech přišli o data, a zároveň to pro ně byla citelná ztráta. Připadá vám to málo? Možná proto, že se vám taková nehoda zatím nestala. Na štěstí spoléhá 20 % firem s méně než 20 zaměstnanci, které nezálohují vůbec. U firem mezi 50 a 100 zaměstnanci si takové dobrodružství dovolí už jen 4 % z nich.

Zdaleka nejpopulárnější zůstává klasické zálohování dat na fyzické nosiče. Vypalování na DVD, ukládání na USB „klíčenky“ a externí disky stále s převahou vede. Hlavní roli hraje zvyk a jednoduchost. Čtvrtina firem ukládá svá cenná data do cloudu. Pojďme si říct, jaké výhody má toto rozhodnutí.

Řešení, které vás nemusí nic stát

Zkušený pojišťovák vám v jedné větě bez zaváhání vyjmenuje, co všechno se může stát s fyzickými nosiči, počítači nebo servery. Začne přírodními katastrofami, pokračovat bude přes poruchy a omezenou životnost, a skončí u krádeží či ztráty. Možná přidá navíc nějakou historku ze života. Třeba o zaměstnanci, který se důkladným promazáním všech dat pomstil svému zaměstnavateli.

 

Nebojte se, není nutné radikálně měnit to, co funguje. Ale když vám navrhnu, abyste všechny klíčové smlouvy, které dnes máte zamčené ve skříni, naskenovali a nahráli do on-line úložiště, nemusí vás to stát ani korunu. Ne, nemířím k různým službám zdarma s minimálním zabezpečením a vytěžováním údajů pro marketingové účely.

Například naše T-Cloud Záloha s kapacitou 2 GB je profesionální služba s šifrováním na úrovni elektronického bankovnictví, a přitom je zcela zdarma. Mít jistotu a pohodlí elektronického archivu vás tak bude stát jen trochu času. Případně ani to ne, když se necháte nastavením provést od naší podpory.

Máme to v povaze lidské, že dokud to „nebolí“, nepovažujeme nic za problém. Dietu nasazujeme, až když nám zjistí cukrovku. Životní pojištění si zřizujeme, až když na vlastní oči vidíme, jak souseda jedno malé klíště vyřadí na rok z normálního života. A na zálohování do cloudu přešlo už několik mých známých až poté, co přišli o stovky rodinných fotografií, které měli v notebooku, který někde ztratili nebo jim ho někdo ukradl…

Bohumil Voháňka

4 roky jsem vybíral talenty pro velké firmy. 7 let jsem pak v Eurotelu budoval a rozvíjel nabídku informačních a zábavních služeb O2Active. Následujících 6 let jsem řídil změny a vyvíjel platební produkty v ČSOB a získal úroveň Lean Six Sigma Black Belt v procesním managementu. Od začátku 2015 jsem v T-Mobile zodpovědný za rozvoj cloudových služeb a produktových propozic v oblasti big data. Baví mě pracovat na čemkoliv s lidmi, kteří jsou poctiví, autentičtí a neztrácejí pokoru.

Podobné články

Proč může být cloud pro každého to pravé?

Cloud obklopují mýty, které odrazují společnosti od jeho používaní. Pravdou však je, že cloud je vhodný pro všechny firmy.

Přečíst článek

Jak digitalizace promění vaše pracoviště

Digitalizace postupuje každým rokem. Přečtěte si, jaké plusy a mínusy přináší do vaší kanceláře.

Přečíst článek

Cloud je eko

Cloudu šetří peníze, přináší flexibilitu a je ekologický. Myslete ekonomicky i ekologicky s cloudem.

Přečíst článek